Terapia integracji sensorycznej (SI)
Integracja sensoryczna to zjawisko zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym. Polega na interpretacji, organizacji i integracji bodźców zmysłowych odbieranych z organizmu i środowiska. W efekcie tego procesu układ nerwowy podejmuje decyzje, które bodźce zignorować, na których się skoncentrować, na które odpowiedzieć. Następnie uruchamia adekwatną reakcję. Dzięki temu możemy skutecznie funkcjonować w zmiennych warunkach sytuacyjnych.
Zaburzenia integracji sensorycznej wynikają z wadliwej organizacji lub uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Sprawiają one, że układ nerwowy niewłaściwie ocenia docierające do niego treści i wysyła do mózgu zniekształcone dane na temat wrażeń zmysłowych. W efekcie sygnały z układów sensorycznych nie są przetwarzane na właściwe reakcje. Człowiek nie może skutecznie reagować na sytuację, w jakiej się znajduje. Zaburzenia integracji sensorycznej wywierają negatywny wpływ na wszystkie sfery funkcjonowania człowieka. Dlatego istotne jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii.
Celem Terapii SI jest poprawa funkcji przetwarzania sensorycznego, co przyczynia się do poprawy funkcji motorycznych, emocjonalnych, behawioralnych i poznawczych. Zajęcia integracji sensorycznej mają za zadanie nauczyć nasz mózg odpowiednich reakcji adaptacyjnych, czyli właściwych odpowiedzi na bodźce, które dotychczas błędnie odczytywał.
Terapia SI dedykowana jest dla wszystkich dzieci, u których można zaobserwować:
- wysoki bądź obniżony poziom napięcia mięśniowego
- ciągłe pobudzenie, nadruchliwość
- lęk przed upadkiem, wysokością (niechęć do karuzeli, huśtawek)
- problemy z koncentracją, uwagą, spostrzeganiem
- problemy z utrzymywaniem równowagi, przekraczaniem osi środkowej ciała
- obniżony poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej
- zaburzenia praksji – planowania motorycznego
- szybką męczliwość, niechęć do podejmowania prostej aktywności fizycznej
- zaburzenia motoryki małej – trudności w sprawnym posługiwaniu się palcami (chwyt pisarski , nawlekanie koralików, wodzenie palcem po śladzie, sprawne posługiwanie się materiałami plastycznymi)
- nadwrażliwość lub podwrażliwość na bodźce – dziecko nie toleruje dotyku, reaguje impulsywnie na światło, dźwięk, zapach i bodźce wzrokowe lub przeciwnie – nieustannie szuka sposobu dodatkowej stymulacji (uderza z w ścianę, bardzo mocno przytula się, szuka źródeł głośnego dźwięku, silnego światła, mocnych zapachów itp.)
- opóźnienia i zaburzenia rozwój mowy
- problemy emocjonalne (lęk, stres, chwiejność, niskie poczucie własnej wartości)
- kłopot ze wskazaniem części ciała, mylenie strony prawej i lewej
Przed przystąpieniem do Terapii SI wykonywana jest diagnoza integracji sensorycznej. Pozwala ona określić trudności w przetwarzaniu bodźców sensorycznych i dzięki temu opracować plan terapii dostosowany indywidualnie do potrzeb dziecka.
Diagnoza Integracji Sensorycznej składa się z 3 wizyt. Diagnoza jest opracowana na podstawie wywiadu z rodzicami, kwestionariuszy, prób klinicznych, testów kalifornijskich, obserwacji swobodnej aktywności dziecka. Terapeuta omawia diagnozę z rodzicami. Rodzice otrzymują pisemną diagnozę integracji sensorycznej.
Słuchawki SOUNDSORY®
W czasie zajęć Integracji Sensorycznej stosowany jest dodatkowo program SOUNDSORY®. Jest to multisensoryczny program mający na celu poprawiać zdolności ruchowe i poznawcze u dzieci i dorosłych. Jest to trening słuchowo-ruchowy.
SOUNDSORY® pomaga w poprawie: uwagi, postrzegania przestrzennego, koordynacji ręka-oko, umiejętności społecznych, zręczności, postawy, rytmiki, umiejętności pisania.
CENNIK
Terapia Integracji Sensorycznej – 60 minut – 140 PLN
Koszt diagnozy (3 spotkania, pisemna diagnoza) – 550 PLN